Комплексний аналіз стану основних елементів механізму розвитку економічного потенціалу підприємства
DOI:
https://doi.org/10.18524/2413-9998.2021.2(48).243679Ключові слова:
потенціал, модель, ресурс, зріст, функція, аналіз, капітал, продуктивність, виробництвоАнотація
Виявлена складність взаємовідносин існуючих елементів організаційно-економічного механізму розвитку економічного потенціалу підприємства, як цілісної системи, що є наслідком того, що окремі його підсистеми і компоненти носять ймовірнисний характер. Комплексний аналіз стану елементів механізму розвитку економічного потенціалу підприємства представлено видами аналізу, об’єктами аналізу, результатами аналізу. Для визначення місця організаційно-економічного механізму розвитку економічного потенціалу, використовуючи модель Р. Солоу, досліджуються якісний і кількісний склад функцій підприємства. Факторний аналіз за моделлю Солоу показує особливу значимість сучасного науково-технологічного прогресу, а залишок Солоу у його моделі відображає низку інших факторів, у тому числі трудові ресурси. Проведений аналіз показує, що загальний економічний зріст у 2015-2019 рр. не взмозі бути скомпенсованим тільки лиш приростом праці та сукупного капіталу. В першу чергу він може бути обґрунтований тільки використанням держави. Використання в моделі Солоу виробничої функції Кобба-Дугласа дозволяє визначити нелінійну залежність продуктивності праці від її капіталоозброєності. Також було використано модель Харрода-Домара, яка показала, що підприємства у взмозі забезпечити приріст капіталу у поточному році за рахунок інвестицій у попередньому. Це було продемонстровано на прикладі основного капіталу промисловості країни, як невід’ємного елемента виробничого потенціалу.
Посилання
Блауг М. Экономическая мысль в ретроспективе. 4-е изд. Москва : Дело Лтд, 1994. 720 с.
Большой экономический словарь / Под ред. А.Н. Азрилияна. 5-е изд. Москва : ИНЭ, 2002. 1280 с.
Гунина И. А. Взаимовлияние общеэкономических проблем и проблем развития экономического потенциала предприятия в современных условиях. Машиностроитель, 2004. С. 19-23.
Данилишин Б. Новейшие измерения современной практики социально-экономических преобразований в государстве. Экономика Украины, 2010. № 8. С. 40-50.
Замков О. О., Толстопятенко А. В., Черемных Ю. Н. Математические методы в экономике: учебник. Москва : ДИС. 1998. 368 с.
Іщук С. О. Виробничий потенціал промислових підприємств: проблеми формування і розвитку: монографія. Львів : ІРД НАНУ, 2006. 278 с.
Лапин Е. В. Экономический потенциал предприятия: монография. Сумы : ИТД «Университетская книга», 2003. 310 с.
Ларионов А. И., Юрченко Т. И., Новоселов А. Л. Экономико-математические методы в планировании: учебное пособие. Москва : Высшая школа, 1991. 240 с.
Лысенко Ю. Г. и др. Методология моделирования жизнеспособных систем в экономике: монография. Донецк : Юго-Восток, 2009. 350 с.
Національна економічна стратегія – 2030. Урядовий кур’єр, 2021. № 13-21.
Петрович Й. М., Прокопишин-Рашкевич Л. М. Інноваційний потенціал управління організацією: монографія. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2010. 184 с.
Поляков П. И. Экономико-математические модели развития промышленных предприятий. Киев : Вища школа, 1984. 168 с.
Статистичний щорічник України за 2017 рік. Київ : Державна служба статистики України, 2018. 540 с.
Статистичний щорічник України за 2018 рік. Житомир : ТОВ «БУК-ДРУК», 2019. 481 с.
Статистичний щорічник України – 2019 рік. Київ : Державна служба статистики України, 2020. 463 с.
Чаленко А. О неопределенности понятия «потенциал» в экономических исследованиях. Экономика Украины, 2012. № 5. С. 32-40.
Чаленко А. Ю. Методика определения экономического потенциала. Экономика Украины, 2013. № 8. С. 40-54.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).